21-25 January 2017

CONTESTS RESULTS

  

SATURDAY 21ST JANUARY 2017

INTERNATIONAL CATERING CUP

Gold – Switzerland

David ALESSANDRIA, Maître d’Enseignement Arts Pratiques à l’Ecole Hôtelière de Lausanne, team leader

Julien GRADOZ, Maître d’Enseignement Arts Pratiques à l’Ecole Hôtelière de Lausanne, team mate

Silver – France

Sébastien ZOZAYA, Chef et Gérant d’Inopia Traiteur à Biarritz, team leader

Yoann FOURNIER, Sous-chef à l’Hôtel du Palais à Biarritz, team mate

Bronze – Singapore

Patrick HEUBERGER Second responsable de la Maison Huber’s Butchery à Singapour, team leader

Brandon Wei Khong FOO, Chef de cuisine et Patron du Bistrot du Sommelier à Singapour, team mate

Best fish tasting – Vietnam

Anh DUONG, Chef, Fondatrice de The T-Art, rédactrice pour I Love Cook Book, team leader

Thuy NGUYEN, Chef pâtissière au restaurant Uu Dam Chay à Hanoï, team mate

Best meat tasting – Italy

Fabio POTENZANO, Chef consultant à Pescantina, team leader

Andrea MANTOVANELLI, Consultant culinaire à Sommacampagna, , team mate

Best dessert tasting – Luxembourg

Damien GRANDCLAUDE, Chef pâtissier au restaurant du Cercle Munster, team leader

Victor CRENDEZ-BERRENDERO, Chef de partie au restaurant La Cristallerie* de l’Hôtel Le Place d’Armes, team mate

Best buffet price – Canada

Alexandre PERNETTA, Chef Exécutif au Latina Gourmet Store à Montréal, team leader

Bruno DIDIER-LAURENT, Responsable de production à la Boucherie Bailly de Père en Fils, à Chalindrey, team mate

FRENCH OPEN OF FROZEN DESSERTS

Gold : Yoann HASSELBEIN, Royan

Silver : Jérôme CELLIER, Marseille

Bronze : Franck FOUCHEREAU, Theix

BATTLE OF THE LAUREATE OF MASSE TROPHY

Grand Prix : Frédéric Mirat, Loiseau des Vignes, Beaune (21) & Frédéric Lefevre, La Carambole, Schiltigheim (67)

Prix de la Meilleure Expression de Thème : Francois Martin, La Carambole (67) & Matthieu Pasgrimaud, Oustau de Baumaniere, Les Baux de Provence (13)

Prix du Meilleur Duo : Pierre Teyant,  & Carine Ramponi, Château des Iles (94)

MAITRE D’HOTEL TROPHY

Gold : Elsa Jeanvoine, Responsable de salle, Auberge de la Poutre, Bonlieu (39)

Silver : Sébastien Rival, Directeur associé, Atelier Vivanda, Paris (75)

Bronze : Arnaud Enjalbert, Maître d’hôtel, Le prince Noir par Vivien Durand, Bordeaux (33)

______________________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________

SUNDAY 22 JANUARY 

NATIONAL CHEESE CONTEST

Gold : Sébastien Romain Guibert, Cremerie Guibert, Aix Les Bains (73)

Silver : Nicolas Got, Fromagerie Grosso, Toulon (83)

Bronze : Adélie Nanche, Sarl Laiterie Annecienne, Annecy (74)

CONTEST OF THE GOLDEN SHELL AND CONTEST OF THE EMPEROR

CONTEST OF THE GOLDEN SHELL

Gold : Christophe Tassol

Silver : Christian Bouvier

Bronze : Morgan Bonnard

CONTEST OF THE EMPEROR 

Gold : Muriel Caron

Silver : Louis De Dompsure 

Bronze : Laurence Naulin 

______________________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________

MONDAY 23 JANUARY 

FRENCH CHAMPIONSHIP OF PASTRY ARTS

Winning team: CFA Ernest Meyer Moselle, Metz

Ugo BLAISE, pastry specialty

Antoine POTIER, chocolate specialty

Carolane LERCH, ice specialty 

COUPE DE FRANCE DE LA BOULANGERIE

Gold : Normandie – Valentin LEVRARD, Maximilien TETARD, Damien DEDUN  

Silver : Normandie Paris – Ile de France – Jordan LARDEUX, Didier CHAPUT, Aurélia PFEIFFER 

Bronze : Rhône-Alpes Auverge –  Aurélien MINGOT, Amandine FERRAND, Fabrice POPY

COUPE DU MONDE DE LA PATISSERIE

Gold : FRANCE – Etienne LEROY, Bastien GIRARD, Jean-Thomas SCHNEIDER

Silver : JAPAN –  Takahiro KOMAI, Yoshiaki UEZAKI, Takao YAMAMOTO

Bronze : SWITZERLAND –  Cédric PILLOUD, Jorge CARDOSO, Jean-Baptiste JOLLIET

ARTISAN BUTCHER EUROPEAN TROPHY

Gold : Michel MASSONNEAU and Rémy BUFFARD

Silver : Jean-Marie BOEDEC and Joël LOMBERT 

Bronze : Alexandre BOZON and Laurent MICHAUD

______________________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________

TUESDAY 24 JANUARY 

 

AUVERGNE AND RHÔNE-ALPES CONTEST SELECTION OF THE BEST BUTCHER AND CATERER APPRENTICE OF FRANCE

The selected candidates are : Pierre-Jean LIOGIER (Rhône-Alpes) and Derek DIAT (Auvergne)

FOODTECH PITCH CONTESTS BY TILLER

Baguette Academy wins the pitch contest !

COFFEE IN GOOD SPIRITS FRENCH CHAMPIONSHIP

Gold : Mikaël PORTANNIER

Silver : Yoann BRIDE

Bronze : Jérémy COLLIN

FRENCH LATTE ART CHAMPIONSHIP 

Gold : Mickaël HUMBERT

Silver : Rudy DUPUY

Bronze : Brice ROBIN

FRENCH BARISTA CHAMPIONSHIP 

Gold : Marco SOUSA DE ROSA

Silver : Fanny PARDES

Bronze : Massimo SANTORO

GARGANTUA

Gold : Jérôme LATOUR, Nouvelle Aquitaine

Silver : Jacky HEMON, Île-de-France

Bronze : Anthony HERVY, Pays de la Loire

______________________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________

WEDNESDAY 25 JANUARY 

GLOBAL YOUNG CHEF CHALLENGE

Gold : Karl Marianus VON HÖRSEN, Germany

Silver : Eric SEGER, Sweden

Bronze : Lynnette TAY, Singapore

INTERNATIONAL COMPETITION FOR YOUNG BAKERS

Gold : Nina Mirjam VOGEL (Switzerland)

Silver : VOGEL Anna SÄLL (Sweden) et Angela MARIANNE BISSEGGER (Switzerland)

Bronze : Lina ABDERSSON (Sweden)

EUROPEAN SUGAR CHAMPIONSHIP

Gold : Fabien EMERY

Silver : Patrice IBARBOURE

Bronze : Léandre VIVIER

BOCUSE D’OR

Gold : USA

Silver : Norway 

Bronze : Iceland

Prize for the Best Commis : Benjamin VAKANAS, France 

Special Vegetal plate prize :  France 

Special Plate Prize :  Hungary 

Prize for the best Promotion Campaign :  Australia

Prize for the best Poster : Hungary