Ekim 2016, İstanbul

SİRHA İSTANBUL 2016 ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

Ekim 2016, İstanbul

www.sirha-istanbul.com

#sirhaistanbul 

Sirha İstanbul, 4. yılında yenilikçi içerikleri ile otelcilik ve yiyecek içecek dünyasına yön vermek için ziyaretçilerini bekliyor. Bünyesindeki sıradışı etkinlikleri ve farklı sunumuyla sektörün en kapsamlı fuarı olan Sirha İstanbul, 24-26 Kasım 2016 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde misafirlerini ağırlayacak. Bu uluslararsı etkinlikte ziyaretçiler Anadolu’dan Peru’ya uzanan bir gastronomi şölenine tanık olacaklar. 

Etkinliğin amacı en geniş network ağını oluşturmak…

Sirha İstanbul 2016’da; gıda ve içecek ürünlerinden, mutfak ekipmanlarına, pasta ve fırıncılık ürün ve ekipmanlarından, mobilya, sofra üstü takımları, tekstil, hijyen ve teknoloji alanındaki yenilikleri kapsayan geniş yelpazesiyle 300 katılımcı ve marka hedeflenmektedir. Sirha İstanbul her sene olduğu gibi bu sene de otel, restoran sahiplerinden yöneticilerine, pasta şefleri, F&B müdürleri, satın alma müdürleri, barmen ve baristalara kadar 13.000’den fazla sektör profesyoneli bir araya getirmeyi hedefliyor.

Yöresel ve uluslararası tadlar bir arada!

Peru mutfağı bu sene Sirha İstanbul’a konuk oluyor. Peru’dan gelen özel tatlar ziyaretçilerin tadımına sunulacak. Madrid’in ünlü restoranı KENA‘nın Peru’lu efsane şefi Luis Arevalo özel sunumuyla, Peru ürünleri ile mutfakta nasıl fark yaratılacağının sırlarını paylaşacak.

Anadolu Lezzet Envanteri projesi; Anadolu’nun kaybolmaya yüz tutmuş, birbirinden değerli ürünlerini üreticileriyle beraber ziyaretçilerle buluşturuyor. Şeflerin bu ürünlerle hazırlayacakları menülerden, üreticiler ile yapılacak söyleşilere kadar birçok etkinlik Anadolu Lezzet Envanteri projesiyle ziyaretçilere sunuluyor. 

Gerçek anlamda uluslararası etkinlikler.

24 ve 25 Kasım, Yarışma alanı

Birbirinden değerli sekiz şef, bu sene Bocuse d’Or Türkiye Ön Seçmelerini kazanarak 2017 Bocuse d’Or Türkiye Finaline geçiş hakkı kazanmayı hedefliyor. Türkiye Akademi başkanlığını ünlü şef Rudolf Van Nunen’in yaptığı ve alanında söz sahibi olan yerli ve yabancı jüriler tarafından değerlendirilecek olan bu müthiş yarışma, izleyicilerine ve katılımcılarına heyecanlı ve keyifli dakikalar yaşatacak.

24-25-26 Kasım, konferans alanı

‘Mutfakta Yaratıcılık Festivali’ olan dünyaca ünlü Omnivore’da, Neolokal Maksut Aşkar, Basta Street Food Bar Kaan Sakarya’nın da aralarında bulunduğu on iki yenilikçi şef, mutfak sırlarını sektör profesyonelleri ile paylaşacak.

26 Kasım, yarışma alanı

Sektöre yönelik son trendler, Gastronomi Turizmi Derneği tarafından organize edilecek olan zengin içerikli bir sunum ile ziyaretçiler ile 

buluşacak. Bu senenin önemli temaları ‘Restoran mı Açıyorsun?’ ve ‘Turizm ve Gastronomi’de marka olmak’ olarak belirlendi. Bu etkinliğin konuşmacıları arasında; UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına katılan mutfağıyla ünlü şehrimiz Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Fatma Şahin, İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Sn. Nedret Apaydın, Big Chef’s’ in kurucusu Gamze Cizreli, Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe yer alacak.

26 Kasım, konferans alanı

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin önem kazandığı günümüzde, Dünya Gıda Dergisi tarafından organize edilecek olan konferansta, konu 
başlığı ‘Menünüzde glutensiz seçenek var mı? Moda mı? İhtiyaç mı?’  olarak belirlendi.

Sirha; Lyon haricinde Cenevre, Budapeşte, Rio de Janeiro ve Meksika’da da düzenlenmekte ve bu sayede uluslararası sektörel bir ağ oluşturmaktadır.

Sirha İstanbul, kendi alanında bir Dünya devi olan GL events Exhibitions ve Türkiye’deki ofisi GL events Fuarcılık işbirliğiyle düzenlenmektedir.

Sirha İstanbul basın ilişkileri: Gizem Eke   gizem.eke@medyas.com.tr