Aralık 2015

Sirha İstanbul’un 3. buluşması zengin ve enerjik içeriği, kapsamlı sunumları ve üst düzey profesyonel ziyaretçisiyle sektörü bir araya getirdi

Restoran, otel işletmeleri ve yiyecek içecek sektörünün Türkiye’deki büyük buluşması Sirha İstanbul sektör profesyonellerini 26 – 28 Kasım 2015 tarihleri arasında 3. kez İstanbul Kongre Merkezi’nde ağırladı. Sirha İstanbul bu yıl da sektöründe referans bir etkinlik oldu.

Her sene ziyaretçi sayısında büyük artış gösteren; içerikli sunumları, prestijli uluslararası yarışmaları ve ilham verici eşsiz etkinlikleriyle yüksek nitelikli bir ticari fuar olan Sirha İstanbul; restoran, otel işletmeleri ve yiyecek içecek sektöründen 300 katılımcı ve marka ile 11.902 üst düzey sektör profesyonelini (geçen yıla oranla %16 artış ile) tek bir alanda bir araya getirdi.

Sirha İstanbul kapsamında gerçekleşen Bocuse d’Or ve Coupe du Monde de la Pâtisserie’nin Türkiye Seçmeleri’nde yarışan şefler bu prestijli yarışmaların Avrupa finallerinde ülkemizi temsil etmek için çoşkulu bir seyirci karşısında kıyasıya yarıştı. Omnivore İstanbul’da ise dünyaca ünlü yabancı ve Türk şefler Masterclass sahnesinde deneyimlerini ve tutkularını paylaştı.

Anadolu Lezzet Envanteri ile yöresel üreticiler ile sektör profesyonelleri bir araya gelerek bu çok değerli ürünleri tanıma ve bu ürünler hakkında daha fazla bilgi alma fırsatı buldu.

Sirha İstanbul’un Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu işbirliğiyle bu yıl hayata geçirdiği 6. Duyu Gastronomi Platformu’nda inovatif restoran konseptleri tanıtıldı.

Sirha World Cuisine Summit (Dünya Mutfak Zirvesi) ve International Leaders Club Exchange konferanslarında üst düzey uzmanlar tecrübelerini, ‘networking’ uzmanlıklarını ve pazarlama stratejilerini paylaştı.

Özetle, Sirha İstanbul kapsamlı sunumları, dünya standartlarındaki prestijli yarışmaları, animasyonları ve zengin entellektüel içerikleri ile ülkede ilk ve tek olma özelliğini taşıyor.

Dünya şeflerinin ‘mutfak olimpiyatları’ Bocuse d’Or Türkiye Seçmeleri kazananları belli oldu

27 Kasım’da Sirha İstanbul kapsamında gerçekleşen Bocuse d’Or Türkiye Seçmeleri’nde 1’inci Mutlu Şevket Yılmaz (Seasons Restaurant, Alanya) oldu ve takımıyla birlikte ülkemizi 2016’da Budapeşte’de gerçekleşecek Avrupa finallerinde temsil etmeye hak kazandı. Bocuse d’Or’un Türkiye Seçmeleri’nin 2’ncisi Harun Keskin (The St. Régis, Istanbul) olurken, 3’üncü ise Erol Varlık (The Marmara Taksim) oldu.

Coupe du Monde de la Pâtisserie’nin Avrupa finalinde ülkemizi temsil edecek şefler seçildi

Pasta şeflerinin dünya kupası sayılan Coupe du Monde de la Pâtisserie’nin Türkiye Seçmeleri 26 Kasım’da ilk kez gerçekleşti. Coupe du Monde de la Pâtisserie Türkiye Seçmeleri’ni Four Seasons Bosphorus şeflerinden ‘Şeker’ alanında Levent Aygün, ‘Çikolata’ alanında ise Feray Aydoğdu kazanarak 24 Ocak 2016’da İşviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenecek Avrupa finalinde Türkiye’yi  temsil edecek isimler oldu.               

Gelişen, modern ve genç mutfak festivali Omnivore İstanbul, coşkulu ve ilham verici etkinliklerle dolu 3 gün yaşattı

Sirha İstanbul’da yer alan Omnivore İstanbul’un Masterclass sahnesinde Maksut AşkarAylin YazıcıoğluJames LoweDefne KoryürekNicolas Darnauguilhem gibi yerli ve yabancı birçok şef, katılımcılar ile tutkularını ve mutfak sırlarını paylaştı. Omnivore’un gittiği her şehirde ses getiren partisi ‘Omnivorious Party by Badoit’ ise 27 Kasım akşamı yoğun bir katılım ve coşkulu bir kalabalık ile Mama Shelter’da gerçekleşti. Gastronomik bir deneyim sunan Omnivore Pop Up Dinner’lar ise yemeğe katılanlardan tam not aldı.

Anadolu Lezzet Envanteri’nde yok olmaya yüz tutan yerel lezzetler tanıtıldı

Anadolu Lezzet Envanteri projesinde ülkemizin az bilinen, yok olmaya yüz tutmuş yerel ürünleri katılımcılara tanıtıldı. Proje kapsamında yöresel üreticiler ile sektör profesyonelleri 2. kez araya gelerek bu çok değerli ürünleri tanıma fırsatı buldu. Metro Toptancı Market ve Mutfak Dostları Derneği’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen Anadolu Lezzet Envanteri’nde aralarında kefal havyarıHanak balıkuru kaymakGorcola peyniriTunceli sarımsağıkoca tarhanaYedikule marulu gibi birbirinden değerli yerel lezzetlerin olduğu toplam 49 ürün tanıtıldı.

Sektör trendlerinin paylaşıldığı tematik konferanslar büyük ilgi gördü

Sirha World Cuisine Summit (Dünya Mutfak Zirvesi) ve uluslararası alanda yaptıkları çalışmalarla yiyecek içecek sektörüne yön veren International Leaders Club Exchange etkinliğinde Frédéric Loeb (Loeb Innovation, France)Jürgen Strasser (GastroFIB, Germany) gibi önemli isimlerin katılımıyla, sektördeki dünya trendleri ve pazarlama stratejileriyle ilgili konferanslar düzenlendi. Yerli ve yabancı uzman konuşmacıların, sektörde bölgesel ve uluslararası eğilimleri tartıştığı, zengin bir program ile birleşen tematik konferanslar katılımcıların yoğun ilgisiyle gerçekleşti.

Yeni restoran konseptleri 6. Duyu Gastronomi Platformu’nda tanıtıldı

6. Duyu Gastronomi PlatformuSirha İstanbul kapsamında Özyeğin Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı, Otel Yöneticiliği Programı ve Le Cordon Bleu İstanbul tarafından düzenlendi. Temalı restoranlarda, Le Cordon Bleu’nun şeflerinin hazırladığı lezzetler deneyimlendi ve katılımcılara yeni konseptler tanıtıldı. 6. Duyu Gastronomi Platformu’nda ayrıca, gastronomi yazarları ve sektörün kanaat önderleri de bir araya geldi.

Konusunda bir referans oluşturan Sirha Lyon, iki yılda bir dünyadaki restoran, otel işletmeleri ve yiyecek içecek sektörü profesyonellerini bir araya getiriyor. Sirha Lyon 2015, toplamda 3.045 marka ve katılımcı ile 189.028 profesyonel ziyaretçiyi, 19.715 şefi ve 992 basın mensubunu bir araya getirdi. SirhaLyon ve İstanbul dışında CenevreRio ve Budapeşte’de gerçekleşiyor. Şubat 2016’da Meksika’da ilk kez gerçekleşecek olan Sirha, uluslararası anlamda büyüyerek, sektöre yön vermeye devam ediyor.

GL events Exhibitions tarafından organize edilecek olan etkinlikler;

  • Omnivore New York, 14 – 15 Aralık 2015
  • Sirha Cenevre, 24 -26 Ocak 2016, Coupe du Monde de la Pâtisserie Avrupa seçmeleri
  • Europain, Paris, 5 – 9 Şubat 2016
  • Sirha Meksika, 10 – 12 Şubat 2016 Copa Maya, Coupe du Monde de la Pâtisserie Latin Amerika seçmeleri ve Bocuse d’Or Latin Amerika Seçmeleri
  • Omnivore Paris, 6 – 8 Mart 2016
  • Sirha Budapeşte, 8 – 11 Mayıs 2016, Bocuse d’Or Avrupa finali
  • Sirha Rio, 4 – 6 Ekim 2016
  • Sirha Lyon, 21 – 25 Ocak 2017, Coupe du Monde de la Pâtisserie ve Bocuse d’Or Dünya finalleri

Bir sonraki Sirha İstanbul’da görüşmek üzere

24-26 Kasım 2016, İstanbul Kongre Merkezi

İletişim Hizmetleri: Hybrid – Gözde Yolaç SAVAŞ gozde@thehybrid.org